2013: Program, Slides and Reports: duplicate

Click on the Slides links to see the speaker’s slides shown during their presentation.
Click on the Report links to see the reports on the outcomes of the workshops.
If the speaker’s name is a link, click on it to see their biography.

Forum: ‘Winning through community activism’

NSW Parliament House Theatrette, Friday 21 June

5.15pm Registration
6-8pm Forum: Community climate action through the law and media

  • James Whelan (MC), The Change Agency
  • Michelle Maloney, Lawyer and National Convenor of Australian Wild Law Alliance
  • Larissa Waters, Qld Senator and environmental lawyer
  • Jane Rawson, Energy and Environment Editor, The Conversation, and author
  • Graham Readfearn, Freelance journalist

Saturday

8.00am Registration
8.50am Welcome to Country

  • Uncle Greg Sims, introduced by Phil Bradley, ParraCAN
9.00am Welcome to the school and community

  • Judy Kelly, Principal and student, Alan Huyn Sydney Secondary College
  • Clover Moore, Lord Mayor of Sydney
  • Jamie Parker, State MP for Balmain
9.15am The Community Climate Network, Summit objectives and Summit organisation

  • Annie Nielsen and Howard Nielsen Community Climate Network
9.40am Thanks to sponsors – Pacific Hydro, Oxfam, Greenpeace and Climate Friendly
9.45am Latest Climate Science – Extreme Weather and the Social Consequences of Climate Change

10.55am Ice Breaker/Morning Tea
11.25am Campaign Workshops

  • Renewable Energy (Report)
    • Lindsay Soutar, 100 Percent Renewable (Slides)
    • John Kaye, NSW Greens MLC (Slides)
    • Nigel Hancock, Beyond Zero Emissions
  • Political Campaigning (Report)
    • Lee Rhiannon, NSW Greens Senator
    • Carolyn Ingvarson, Lighter Footprints
    • Kate Smolski, Nature Conservation Council NSW (Slides)
    • Reece Proudfoot, World Wildlife Fund (Slides)
  • Carbon and soils – Restoring our earth from climate damage, Part 1 (Report)
    • Walter Jehne and colleagues, Healthy Soils Australia
  • Climate science communication and rebutting skeptics (Report)
    • John Cook, University of Queensland (Slides)
    • Prof Lesley Hughes, Climate Commissioner, Macquarie University
    • Amanda McKenzie, Climate Commission
  • Health Effects of Climate Change and Fossil Fuels (Report)
    • Assoc. Prof Erica Bell, Climate and Health Alliance (CAHA), University of Tasmania
    • Dr Liz Hanna, President CAHA, Australian National University
    • Dr Elizabeth Haworth, Epidermiologist, University of Oxford
  • Strengthening groups – Motivating people to take action
    • Jess Moore, Stop CSG Illawarra (Slides)
    • Andrea Bunting, Psychology for a Safe Climate
    • Tom Halbert, ParraCAN
  • Whole system change – innovative thinking to solve global warming (Report)
    • Andrew Gaines, Transition Leader Network
  • Three Open Space workshops – Discussion topics by nomination and choice, introduced by Howard Nielsen. Possible topics include: Media and Communication; Sydney Climate and Environment Network by Anne O’Brien, Antony Lewis and others,ParraCAN; Non Violent Direct Action by Adam Guise, CSG Activist; Table Talk Psychology by Carol Ride & Mary Stringer, Grandstand for the Environment; and impromptu topics.
12.55pm Lunch
1.45pm Successful Campaigning

  • Drew Hutton, Lock the Gate
  • Lindsay Soutar, 100% Renewables (Slides)
  • Kirsty Albion, Australian Youth Climate Coalition (Slides)
  • Dr Merryn Redenbach, Quit Coal (Slides)
  • Fiona Armstrong, Climate and Health Alliance (Slides)
  • Kate Smolski, Nature Conservation Council NSW (Slides)
2.55pm Afternoon tea
3.20pm Campaigns Workshops

  • Coal seam gas
    • Drew Hutton, Lock the Gate
    • Jess Moore, Stop CSG Illawarra (Slides)
    • Adam Guise, Adviser to NSW Greens MLC, Jeremy Buckingham (Slides)
  • Forests and Climate (Report)
    • Lorraine Bower and Mike Thompson, Climate and Forest Alliance
  • How to Get Your Community to Take Action – Samford Case Study
    • Howard Nielsen, NACC Sustainability
  • Carbon and soils – Restoring our earth from climate damage, Part 2 (Report)
    • Walter Jehne and colleagues, Healthy Soils Australia
  • Communicating about climate change using a health framework
    • Fiona Armstrong, Climate and Health Alliance (Slides)
    • Dr Helen Redmond, Doctors for the Environment (Slides)
    • Dr Charles Le Feuvre, Psychology for a Safe Climate
  • Non Violent Resistance to Coal and other Fossil Fuels (Report)
    • Professor Colin Butler, Canberra University
  • Whole system change – Steady state economy (Report)
    • Anna Schlunke, Centre for the Advancement of the Steady State Economy
  • Minding the Earth, Mending the world
    • Introduction by Libby Skeels, Psychology for a Safe Climate
    • Susan Murphy, Author
  • Three Open Space workshops – Discussion topics by nomination and choice. Possible topics include: Federal Election Campaign Plans – Sharing & Feedback on Resouces & Strategies (bring them with you) by Dr Merryn Redenbach; Media; Climate Art by Josh Wodak, Climarte; Free to live: Liberating Yourself and Others from the Money/Consumption Trap by Richard and Maria Maguire, and impromptu topics.
4.50pm International Developments I, George Monbiot (by Skype), Zoologist, Activist and Author
5.20pm Campaign meetings: Opportunity for people who want to work on a particular campaign to meet and exchange ideas and contact details.Social gathering in cafeteria with appetisers as part of the 100% Renewable NSW launch.
6.00pm Launch of the 100% Renewable NSW campaign by John Kaye MLC and pre-dinner drinks (Slides)
7.00pm Conference Dinner and Entertainment – a vegetarian Indian meal to be held at the school with Ecopella entertaining us

Sunday

8.15am Registration
9.00am International Developments II

  • Simon Bradshaw, Oxfam (Slides)
  • Anna Malos, Climate Action Network Australia (Slides)
9.35am Federal Election Campaign Strategies

  • Cate Faehrmann, NSW Greens MLC and Senate candidate
  • Tony Mohr, Australian Conservation Foundation
  • Simon Butler, Green Left Weekly
  • Matt Grudnoff, Senior Economist, The Australia Institute
10.45am Reports on Saturday workshop outcomes
11.15am Morning tea
11.35am Campaigns Workshops

  • Coal
    • Claire Charles, T4 Campaign
    • Erland Howden, Greenpeace (Slides)
    • Sharyn Munro, Author, Rich Land, Wasteland
    • Dr Merryn Redenbach, Quit Coal (Slides)
  • Social Media (Slides)
    • Amy Gordon, Australian Youth Climate Coalition
    • Neha Madhok, NCC NSW
    • Harriet Riley, Centre for Australian Progress
  • Health and Noise Complaints about Wind Farms (Report)
    • Simon Chapman, Uni of Sydney and CAHA (Slides)
  • Starting and running climate action groups and campaign groups
    • Pat Holmes, Quit Coal
    • Alexandra Soderlund, Australian Youth Climate Coalition (Slides)
    • Kirsten Kennedy, Pine Rivers Climate Action Network and 100 Percent Renewable
  • Whole system change – Global justice and sustainability
    • Bozena Sawa, NSW Coordinator for Be The Change (Pachamama Alliance)
    • Ben Weiss, Lecturer, University of Western Sydney
  • Ecologically Sustainable Population and Consumption (Report)
    • Dr Haydn Washington, Author and Visiting Fellow, UNSW
  • Climate action with religious groups (Report)
    • Thea Ormorod, Australian Religious Response to Climate Change
    • Jacqui Remond, Catholic Earthcare Australia
    • Sadiq Ansari, Islamic Scientific and Research Academy
  • Three Open Space workshops – Discussion topics by nomination and choice, introduced by Howard Nielsen, NACC Sustainability. Possible topics include: Changing the attitudes of the mainstream population by Howard Nielsen; Nuclear Energy-No Solution for Climate Change by Nat Wasley, Beyond Nuclear Initiative;Non Violent Direct Action; Truth Mandala-Active Hope by Carol Ride/ Grandstand for the Environment; and impromptu topics.
1.05pm Lunch
1.50pm Campaigns Workshops

  • Coal and coal seam gas
  • Ethical invesment and divestment campaigns
    • Erland Howden, Greenpeace
    • Aidan Ricketts, Lock the Gate
    • Alejandro Rodriguez, Super Renewables
    • Tom Swann, ANU Student Enviro Collective
  • From Apathy to Collective Action – insights from psychology and the social sciences (Report)
    • Carol Ride and colleagues, Psychology for a Safe Climate (Slides)
  • The health benefits of climate action (Report)
    • Fiona Armstrong, Climate and Health Alliance (Slides)
  • Sustainable Food
    • Jenni Downes, Researcher, Institute for Sustainable Futures, UTS and Australian Religious Response to Climate Change
    • Ling Halbert, Transition Parramatta
  • Strengthening climate knowledge and action – Engaging students, teachers and the public (Report)
    • Andy Best, Al Gore presenter and school principal
    • Lyndal Butler, UTS Environment Collective and National Union of Students
  • Whole system change – Political systems and building social movements (Report)
    • Simon Butler, Green Left Weekly
    • Eamonn O’Flaherty, Occupy Sydney
  • Three Open Space workshops – Discussion topics by nomination and choice. Possible topics include: Media and Communication by Dr Adam Lucas, University of Wollongong; Sydney Climate and Environment Network by Antony Lewis and Anne O’Brien, ParraCAN; Climate Art by Josh Wodak, Climarte; Hooked on Growth movie & discussion by Ian Macindoe, CASSE and ParraCAN; Table Talk Psychology by Mary Stringer, Grandstand for the Environment; and impromptu topics.
3.20pm Afternoon tea
3.45pm Report back from the workshops Consolidation of actions and strategies
4.45pm Communique and the next summit
5:00pm End

Add a comment:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s